Şehir ve Turizm

İstanbul, ülkenin ekonomik, kültürel ve tarihsel merkezi olan en büyük şehridir. 5343 kilometrekarelik bir alana yayılan İstanbul’da yaklaşık 15 milyon kişi yaşamaktadır. İstanbul Türkiye’nin kuzeybatısındadır. Dünyanın en işlek su yollarından biri olan ve Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Boğaz da İstanbuldadır. Avrupa yakasının ticari ve tarihi merkez olmasıyla beraber İstanbul nüfusunun üçte biri Asya yakasında yaşar.

Byzantium adıyla yaklaşık M.Ö.660 yılarında kurulan İstanbul tarihteki en önemli şehirlerden biridir. M.S.330 yılında Konstantinopolis adını alan İstanbul yaklaşık onaltı asır boyunca Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. Roma ve Bizans dönemlerinde Hristiyanlığın gelişimine katkı sağlayan şehir Osmanlıların 1453 yılındaki fethi ile islamın kalesi ve sonrasında hilafetin merkezi olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara olsa da İstanbul tarihi dokusu, sarayları ve görkemli camileri ile geçmişteki merkez olduğuna gözle görülür bir vurgu yapmaktadır.

İstanbul tarihi İpek Yolu üzerinde olması, Avrupa ve Ortadoğu demiryolu şebekesinin merkezi olması, Karadeniz ve Akdeniz arasındaki tek deniz yolu olması gibi birçok özelliğiyle staretejik bir konumdadır. Bu önemli özelliklere rağmen kozmopolit yapısı Cumhuriyetin ilk yıllarında yavaş gelişmiş, 20.yüzyılın sonlarında gerçekleştirilen altyapı yatırımları, sanat festivalleri gibi kültürel altyapı hamleleriyle beraber bütün anlamlarda kompleks bir metropol haline gelmiştir.

İstanbul 2012 yılında ağırladığı 11,6 milyon yabancı ziyaretçi ile dünyadaki beşinci en popüler turizm güzergahıdır. Kentin en büyük tarihi cazibe merkezi, UNESCO Dünya Mirası listesinde de kısmen yeralan Sultanahmet Meydanı civarı olmakla beraber , kültürel ve eğlence merkezi şehrin doğal limanı olan Haliç ve çevresi ile Taksim bölgesidir.